KAM NA VÝLET / Hrady, zámky a zříceniny

Hrad Strakonice.
Hrad Strakonice v sobě kombinuje několik architektonických stylů
Hrad Strakonice.  
Autor / zdroj foto: mesto-strakonice.cz

Hrad Strakonice / Strakonice

Hrad Strakonice v sobě kombinuje několik architektonických stylů. Jeho součástí je také palác s kvadraturou, kostel svatého Prokopa a tři nádvoří. V minulosti ho dobyla stavovská vojska v roce 1620 a poté ještě Švédové za třicetileté války. Od roku 1963 je hrad chráněn jako kulturní památka České republiky.

Hrad Strakonice představuje gotický hrad a barokní zámek stojící ve Strakonicích na soutoku Otavy a Volyňky. Kombinuje v sobě hned několik architektonických slohů. Jeho součástí je také palác s kvadraturou, kostel svatého Prokopa a tři nádvoří. Do hradu se návštěvníci dostanou hlavním vstupem barokní zámeckou budovou na první nádvoří, kde je i kostel.  Druhé nádvoří obklopuje starý i renesanční palác, západní hradba s věží Rumpál a bývalé purkrabství. Na třetím nádvoří u řeky jsou hospodářské budovy a západní brána.

V minulosti hrad dobyli stavovská vojska v roce 1620 a poté ještě Švédové za třicetileté války. Od roku 1963 je hrad chráněn jako kulturní památka České republiky. 

Palác s kvadraturou
Původně románský palác má v přízemí kapitulní síň s románským kruhovým oknem nad vchodem. Síň je sklenuta čtyřmi poli křížové klenby a vyzdobena freskami. Románským kamenným portálem se vstupuje do přiléhajícího ambitu s křížovými klenbami s cihelnými žebry, na stěnách se zachovaly velmi cenné fresky z let 1310 až 1340. Kamenným portálem na východní straně se vstupuje do kostela. 

Kostel svatého Prokopa
Hlavní loď s kruchtou a úzkou jižní lodí pochází patrně z let 1220 až 1235. Koncem 13. století byl připojen nový presbytář a velká hranolová věž. Také na kruchtu vede v prvním patře kamenný románský portál, celá západní stěna kruchty je vyzdobena freskami. Zařízení kostela je barokní, na severní stěně je dřevěná socha tzv. Madony ze Strakonic z let 1320 až 1330 a oltář svaté Anny s pozdně gotickými řezbami. 

Druhé nádvoří
Jižní stranu druhého nádvoří tvoří obytný palác komturů z 15. až 16. století, západní hradba s věží Rumpál a v severozápadním rohu románská budova bývalého purkrabství s hrázděným štítem.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu hradu.

Autor / zdroj: -red -

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
trendhim.cz
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.